Genel

“Avrupa, insanlığın yararı için Çin ile işbirliğini güçlendirmesi gerekiyor”

0

Çin ve Fransa liderlerinin ikili ilişkiler hakkında görüşmelerinin ardından Fransız uzmanlar, Fransa da dahil olmak üzere Avrupa’nın, insanlığın yararına olan zorlukların üstesinden gelebilmek için Çin ile işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söylediler.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Perşembe günü Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan telefon görüşmesinde iki ülkenin karşılıklı güveni ve saygıyı güçlendirmesi gerektiğini ifade eden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iki ülke birbirlerinin temel çıkarlarını ve temel kaygılarını sağlamlaştırarak, temel işbirliği anlaşmalarını etkili bir şekilde uygulamaları gerektiğini söyledi.

Yapılan görüşmede sağlık, iklim, güvenlik, sürdürülebilir ekonomi, popülizm ve doğal kaynaklar dahil olmak üzere çok sayıda küresel sorun hakkında konuşulurken, Paris merkezli bir üniversite olan ESCP Business School’un Başkan Yardımcısı Leon Laulusa, “İnsanlığın iyiliği için koordineli şekilde işbirliği yapmak ve birleşmek, Fransa ve Çin dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nin (AB) sorumluluğundadır” dedi.

Aynı zamanda Avrupa İş Konfüçyüs Enstitüsü İcra Direktörü olan Laulusa, görüşme sırasında iki devlet başkanının bahsettiği “AB-Çin Yatırım Anlaşması”nın ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu belirtti. Geçen yılın sonunda Çin ve AB ortaklaşa, Çin-AB Yatırım Anlaşması müzakerelerinin tamamlandığını duyurmuştu. Macron ile yaptığı konuşmada Çin Devlet Başkanı Xi, anlaşmanın erken bir tarihte uygulanması için uyumlu bir çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Laulusa, “Bu anlaşmanın hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesi, işletmelerimiz için ilgili iki pazarımıza karşılıklı erişimi genişletmemize, daha adil rekabet koşullarına ve gezegenimiz için gerekli olan sürdürülebilir kalkınma projelerinin güçlendirilmesine olanak tanıyacak” diye belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Uygulanması, toplumumuz için daha adil ve daha sürdürülebilir olan yeni kalkınma modellerinin yaratılmasını vurgulayacaktır.”

Paris Fransız-Çin Dostluk Derneği başkan yardımcısı Benhami ise görüşmenin ardından, “Her ikisi de BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Fransa ve Çin’in, uluslararası anlaşmazlıkları çözmek için iki ortak ülke olması gerekiyor” diye vurguladı. Fransa ve Çin’in birçok alanda özel sorumluluklar paylaştığını söyleyen Benhami, “Araştırma alanındaki işbirliğimiz son yıllarda, özellikle son teknoloji laboratuvarlarının kurulmasında çok önemli hale geldi. Aynı zamanda iki ülkemiz de Dünya Sağlık Örgütü’nü modernize etme çabalarına destek vermelidir. Çabalarda ve sağlık krizleri karşısında bir arada kalmalıyız” dedi.

Çin’in 2021 gişesi 15 milyar yuan’ı aştı

Previous article

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in hukukun üstünlüğü hakkındaki makalesi yarın yayınlanacak

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel