Genelİş Dünyası

Çin Aşıları Dünyaya Yayılmaya Devam Ediyor

0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Çin’in Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) gelişmekte olan ülkelerdeki koronavirüs aşı açığının kapatılması yönündeki talebini karşılayacağını ve bu ülkelere 10 milyon doz aşı sağlayacağını söylemişti. Bu açıklama kapsamında Çin Hükümeti tarafından, küresel çapta pandemiyle mücadeleye yardım etmek amacıyla dünyanın dört bir yanındaki ülkelere Çin aşıları ulaştırılıyor.

Çin Hükümeti tarafından, Cezayir’e pandemiyle mücadelede destek olmak için Çarşamba günü Çin Sinopharm koronavirüs aşıları bağışlanmıştı. Kuzey Afrika ulusuna aşıları taşıyan Cezayir Hava Kuvvetleri’ne ait askeri jet dün akşam saatlerinde Boufarik Askeri havaalanına indi.

Cezayir’in 40 km güneydoğusundaki Boufarik askeri havaalanında COVİD-19 aşılarını boşaltan personel gösteriliyor. (Xinhua)

Çin’in Cezayir Büyükelçisi Li Lianhe, bağışın Çin ile Cezayir arasında bir dayanışma göstergesi olduğunu söyledi. Li Lianhe, “İki dost ülke, salgının ortaya çıkmasından bu yana birbirlerine yardım ediyor ve bu da uluslararası toplum için örnek gösterilecek bir dayanışma modeli oluşturuyor” dedi.

Cezayir İletişim Bakanı Ammar Belhimer, Çin Hükümeti Büyükelçisi Li’ye yapılan bağış için bir teşekkür mektubu ileterek “Çin Sinopharm aşıları aşı kampanyamızı sürdürmek ve vatandaşlarımızın hayatlarını korumak için geliyor” dedi. Çin ve Cezayir Hükümetleri salgın süreci boyunca bu zorlu mücadelede birbirlerine yardımda bulunurken yine Çin Hükümeti, Cezayir’e birkaç parti tıbbi yardım ve uzman da gönderdi.

Çin Hükümeti tarafından Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’e bağışlanan aşılar ise Perşembe günü ülkeye ulaştı. Ülkenin aşı kampanyasını desteklemek amacıyla Çin, Sierra Leone’e Sinopharm COVID-19 aşısından 200.000 dozluk bir sevkiyat gönderdi.

5 Şubat 2021’de Sierra Leone, Freetown’daki bir havaalanında Çin tarafından bağışlanan COVID-19 aşısını boşaltılıyor.(Fotoğraf Abu / Xinhua)

Sierra Leone’deki sağlık yetkilileri, aşının ülkede COVID-19’u önlemede ve yenmede önemli bir rol oynayacağını söyledi. Yetkililerin açıklamalarına göre aşı, Sierra Leone Hükümeti aşı desteği sayesinde yaklaşık 1,6 milyon savunmasız insanı aşılamayı planlıyor.

Çin’in Sierra Leone Büyükelçisi Hu Zhangliang, “Sierra Leone’yi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin aşı yaptırmak için mücadele ettiği bir dönemde COVID-19 aşısıyla destekliyoruz” dedi. Hu, Sierra Leonean yetkililerini ülkeyi COVID-19’dan kurtarmak için gönderilen değerli aşıları iyi bir şekilde kullanmaya çağırdı.

Sierra Leone Dışişleri Bakan Yardımcısı Solomon Jamiru, Sierra Leone halkının pandemiye karşı savaşmasına yardım ettiği için Çin’e minnettarlığını ifade ederek, COVID-19 pandemisiyle mücadele etmek için Çin sağlık ekipleriyle çalışmaya devam edeceklerine dair açıklamlarda bulundu.

Tarihteki en büyük aşılama girişimini başlatan Bolivya Hükümeti ise, COVID-19 ile mücadele kapsamında Perşembe günü Santa Cruz şehrinde başlayan aşı kampanyasında Çin’in ürettiği Sinopharm aşılarını kullanılıyor. Kampanya, ülke halkında büyük beklentilere yol açtı. Yaklaşık bir yılda 245.000’den fazla vaka bildiren Bolivya’nın çeşitli bölgelerini kapsayacak ‘bir umut dozu’ isimli kampanyayı Bolivya Hükümeti, eşi benzeri görülmemiş bir girişim olarak değerlendirdi. Törene Bolivya Cumhurbaşkanı Luis Arce, hükümetin bakanları ve yardımcıları ile Çin’in Bolivya Büyükelçiliği’nin temsilcileri katıldı.

Ayrıca Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Wang Zhigang, Pekin’de düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin’in kendi geliştirdiği dört COVID-19 aşısına şartlı pazar onayı verdiğini söyledi. Wang, Çin’in şu anda klinik denemelerden geçen ve yedi aşama ile 3 klinik denemeden geçerek geliştirdiği 17 tane COVID-19 aşısı olduğunu söyledi. Wang, Çin’in COVID-19 için teşhis ve tedavi planına 11 ilaç ve tedavi yöntemini de dahil ettiğini ekledi.

Çin, kapsamlı ulaşım ağı geliştirmeye yönelik yönergeleri açıkladı

Previous article

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’deki mutlak yoksulluğu ortadan kaldırmada “tam zafer” ilan etti

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel