GenelPolitika

Çin, Avustralya’yı ikili işbirliği için elverişli koşullar yaratmaya çağırıyor

0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Avustralyalı bir kurum tarafından yürütülen ve Avustralya’daki Çin yatırımlarının azaldığını gösteren bir araştırmaya yanıt olarak bugün yaptığı basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi Doğu Asya Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yapılan araştırmaya göre, Çin’in Avustralya’daki doğrudan yatırımı 2020’de yüzde 61 düşüşle 783 milyon ABD dolarına gerileyerek altı yılın en düşük seviyesine ulaştı. Wang, bu rakamların Çin-Avustralya ilişkilerindeki bazı gerçek sorunları iyi bir şekilde yansıtabileceğini söyledi.

İkili ekonomik ve ticari işbirliğinin özünün karşılıklı fayda sağladığını belirten Wang, Çinli şirketlerin Avustralya’daki yatırımları, yerel ekonomik kalkınmaya, insanların geçim kaynaklarına ve istihdamına büyük katkılar sağladığını ifade etti. Wang, Çin’in genel denizaşırı doğrudan yatırımının geçen yıl yüzde 3,3 oranında artarken, Avustralya’daki Çin doğrudan yatırımının önemli ölçüde düştüğünü belirterek, Avustralya tarafını bunun arkasındaki nedenleri ciddi şekilde düşünmeye çağırdı.

Sözcü Wang, son yıllarda Avustralya tarafının Avustralya’daki Çinli işletmelerin yatırımlarını veto etmek için “ulusal güvenlik” kavramını defalarca kez kötüye kullandığını ve iki ülke arasında çeşitli alanlarda normal alışveriş ve işbirliğine sık sık yersiz kısıtlamalar getirdiğini söyledi. “Bu tür hamleler, Çinli işletmelerin Avustralya’ya yatırım yapma konusundaki güvenini ciddi şekilde etkiledi” şeklinde konuşan Wang, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomik ve ticari konuları siyasallaştırma uygulaması, Avustralya’nın sergilediği piyasa kurallarına ve serbest rekabet ilkesine aykırıdır. Aynı zamanda kendi çıkarlarına ve itibarına zarar verir. Avustralya Hükümeti, Çinli şirketler de dahil olmak üzere yabancı yatırımcılar için adil, açık ve ayrımcı olmayan bir yatırım ortamı sağlamak için önlemler almalı ve Çin ile Avustralya arasında çeşitli alanlarda pratik işbirliği için uygun koşullar yaratmalıdır.”

Çin’in cezai sorumluluk yaşını 12’ye düşüren değiştirilmiş yasası yürürlüğe girdi

Previous article

“Çin, İnsan Hakları konularının siyasallaştırılmasına kesin olarak karşı çıkıyor”

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel