Genel

Çin, Beyaz Rusya’ya COVID-19 aşısı yardımı yaptı

0

19 Şubat’ta Çin, 100.000 doz koronavirüs aşısını Belarus’a ücretsiz gönderdi. Belarus Sağlık Bakanı Dmitry Pinevich Cuma günü havaalanındaki aşıların devir teslim töreninde Çin hükümetine bu kadar değerli aşılar sağladığı için teşekkür etti.

Çin, iki ülkenin devlet başkanları arasında son zamanlarda yapılan telefon görüşmeleri sırasında varılan önemli fikir birliğini desteklemek amacıyla Belarus’a gönderdiği aşılar, ilaç şirketi Sinopharm’ın en umut verici aşılar arasında gösteriliyor. Belarus Sağlık Bakanı Dmitry Pinevich, “Bu jest, Belarus ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın zorlukların testine dayanabileceğini bir kez daha kanıtladı” dedi.

Çin’in Belarus Büyükelçisi Xie Xiaoyong, Çin hükümetinin ve Çin halkının Beyaz Rusya hükümetine ve halkına karşı dostane duygularını ifade etmek için bu yardımı sunduğunu belirterek, “Çin’de ve yurtdışında COVID-19 aşılarına yönelik büyük talep karşısında Çin’in Belarus’a aşı sağlamadaki yardımı, Çin-Belarus ilişkilerinin yüksek seviyesinin somut bir örneği. İki devletin başkanları arasındaki anlaşmalara bakıldığında, bu önemli aşıların uygulanmasına yönelik yapılan bu yardım somut bir adımdır” açıklamalarında bulundu.

Belarus’un önmeli haber sitelerinden biri olan Charter 97, bu gelişmeyi “Aşı, 19 Şubat’ta AirChina tarafından Belarus’a teslim edildi. Bugün insani kargo nakliyesi için belgelerin imzalanarak ciddi bir tören düzenlendi. Sağlık Bakanlığı, aşının nasıl dağıtılacağını ve kimlerin aşılanabileceğini dair henüz açıklama yapmadı. Daha önce Beyaz Rusya’da sadece Rus aşısı enjekte edildi” şeklinde duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri, acil aşılama kampanyasının bir parçası olarak Sinopharm aşısının sağlık çalışanları için kullanılmasına izin veren ilk yabancı ülke olmuştu. Ülkede Ocak ayı ortası itibariyle, Dubai emiri Şeyh Muhammed bin Rashid al-Maktoum gibi yetkililer de dahil olmak üzere toplam 1,8 milyon kişiye Sinopharm aşısı yapıldı.

Çin’e ek olarak bugüne kadar Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Irak, Sırbistan, Fas, Macaristan, Pakistan gibi dünyanın 10’dan fazla ülkesinde kullanım onayı alan aşı, testler sırasında % 79.34 koruyuculuk gösterdiği belirtildi. Son olarak 20 Şubat’ta Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zimbabve Hükümeti, COVID-19’un yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için 200 bin doz Sinopharm aşısı aldığını bildirildi.

Çin havyar ürünleri dünya çapında popülerlik kazanıyor

Previous article

Çince resmi olarak Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün resmi dili oldu

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel