İş Dünyası

Çin havyar ürünleri dünya çapında popülerlik kazanıyor

0

Protein ve vitamin bileşimi açısından son derece zengin olan havyar, sağladığı faydalarla insanların yeni tüketim alışkanlığı olarak dikkat çekiyor. Özellikle Hazar Denizi’nde yaşayan mersin balığından ve bir mersin balığı türü olan çirozdan elde edilen yumurtalar içinde en değerlisi ise siyah havyar. Dünya üzerinde pek çok üretici ülkesi bulunan hayvarın, Çin’deki en büyük üreticisi ise Çin’in doğu kıyısındaki Zhejiang eyaletinde bulunuyor. Hangzhou Qiandao Lake Sturgeon Technology adlı Zhejiang şirketinin havyar üretimi, dünyadaki havyar üretiminin üçte birini oluşturuyor.

Çin’in 2006 yılında yapay olarak yetiştirilen ilk havyarının başarılı bir şekilde geliştirilmesinden bu yana Hangzhou Qiandao Lake Sturgeon Technology şirketinin havyar üretimi yıldan yıla artırmaktadır. 2019’da şirketin havyar üretimi 102 tona ulaştı ve dünya genelinde yüzde 30’un üzerinde bir paya sahip oldu. Şirketin genel müdür yardımcısı Xia Yongtao, “Ürünlerimiz Fransa, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi 20’den fazla ülkedeki otellerde, restoranlarda ve süpermarketlerde sergileniyor” dedi.

Hayvarın besleyici bir ürün olmasının yanı sıra Çin’deki gelişmiş işleme teknolojisi ve soğuk zincir lojistiği, ilk yıllarda Çinli havyar üreticilerinin güvenini pekiştirdi. Fakat çeşitli sebepler nedeniyle gerçekleşen zayıf satışlar üreticileri hayal kırıklığına uğrattı. Hayvar üretiminin ilk yıllarındaki şirket deneyiminden bahseden Xia, “Batı ülkelerinin talep dalgasına dayanmayı amaçladık. Ancak mersin balıklarının su sıcaklığı ve oksijen içeriği ile beslemedeki yüksek talebini karşılama deneyimine sahip olmadığımız için zorluklar birbiri ardına geldi” dedi.

Aynı zamanda 2003 yılında dünyadaki yabani mersin balığı sayısının azalması nedeniyle çeşitli ülkelerde balıkçılık yasakları başladı. Bu sebeple küresel havyar endüstrisinin üretimi o dönemler de oldukça yavaşladı. Yine bu dönem Çin’in güneybatısında yer alan Yunnan Eyaletinde, erkek kardeşi ile mersin balığı yetiştirmeye başlayan Shi Zhenguang, tatlı su balığı yetiştiriciliğinde uzmanlaşarak mersin balıklarının kitlesel ölümleriyle başa çıkmak ve üreme koşullarını iyileştirmek için çeşitli araştırma ve deneyler yaptı. Shi, tüm bu çalışmaların ardından bir diğer Çinli hayvar üretim şirketi olan Yunnan Amuer Sturgeon Group’u kurdu. Uluslararası havyar etkinliklerinde ve sergilerinde çok sayıda en iyi ödülü aldıktan sonra şirket nihayet beklenen atılımını yaparak 2011 yılında Alman bayraklı havayolu Deutsche Lufthansa AG’nin tedarikçisi oldu.

Shi Zhenguang, havyar üretiminin altın gibi sonsuza dek parlayacağına ve ürün kalitesinin iyileştirmesinin asla bırakılmaması gerektiğine inanıyordu. 2017 yılında şirketi Yunnan Amuer Sturgeon Group tarafından üretilen havyar, Almanya’nın üç yıldızlı bir Michelin restoranında satışa sunulmasıyla üretimler ve satışlar giderek artmaya başladı. Shi ayrıca, havyarın daha iyi tanınması ve kabul görmesi için cilt bakım ürünleri ve uçucu yağlar gibi daha fazla katma değerli havyar ürünleri geliştirmeye karar verdiklerini söyledi. Shi, “Hem Batı ülkelerinin iştahını doyurmak hem de havyar kültürünü Çin’de yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

Bu arada Hangzhou Qiandao Lake Sturgeon Technology şirketi, teknik rehberlik vermeleri için Rusya, İran, Macaristan ve Almanya’dan uzmanları Çin’e davet etti. Şirketin genel müdür yardımcısı Xia Yongtao, “iyi mal kendisini belli eder” deyimiyle Sturgeon Technology’nin pazar araştırmaları ve satış promosyonları için birçok ülkeye gittiğini hatırlattı.

Şu anda dünyadaki mersin balığı çiftliklerinin yarısından fazlası Çin’de bulunuyor. Çinli havyar üreticileri de dikkatlerini iç piyasaya çevirse de Sturgeon Technology şirketi geçtiğimiz yıl, COVID-19 salgını nedeniyle denizaşırı tüketicilerin taleplerine ağırlık vererek önde gelen e-ticaret platformlarıyla işbirliği yaptı. Bu sayede hem canlı yayın satışlarını denerken aynı anda artan satış hacimlerine tanık oldu.

Xia, şirketin daha fazla yerli tüketiciyi çekmek amacıyla eğlence turizmi projelerine yatırım yapmak için yerel hükümetle işbirliği yapacağını söyledi.

Yeni Çin ile yeni yollar

Previous article

Çin, Beyaz Rusya’ya COVID-19 aşısı yardımı yaptı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir