GenelPolitika

“Çin, İnsan Hakları konularının siyasallaştırılmasına kesin olarak karşı çıkıyor”

0

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne yanıt vermesi istendiğinde “Üzülerek, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği siyasi baskıya yenik düştü ve Çin’e karşı asılsız ve dezenformasyona dayalı suçlamalar başlattı” dedi. Wang aynı zamanda BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları durumunun bağımsız ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası prestijli bir kurum tarafından yapılan bir çok yıllık ankete atıfta bulunarak, Çin halkının Çin Komünist Partisi’nden memnuniyetinin birkaç yıldır yüzde 90’ı aştığını belirten Wang, bu anket sayesinde bir ülkede yaşayan insanların ne kadar iyi yada kötü olduğuna dair ilk elden deneyime sahip olduklarını söyledi. “Bir ülkenin insan hakları durumunu göz önünde bulundurduğumuzda, her zaman her şeyden önce halkını dinlemeliyiz” diyen Wang, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sincan’ın kapısı her zaman açık. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komseri’nin Sincan’ı ziyaret etmesini memnuniyetle karşılıyoruz ve iki taraf bu konuda iletişim halindedir. Yüksek Komiserin gezisinin siyasi olarak manipüle edilmesine ve kimse tarafından Çin’e karşı güçlü bir şekilde silahlandırılarak kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz.”

Ziyaretin amacının alışverişi ve işbirliğini teşvik etmek olması gerektiğini ifade eden Wang, bu ziyaretin Çin’in halihazırda suçlu olduğu gerekçesiyle bir tür soruşturma yürütmek amacıyla olmadığını da sözlerine ekledi.

Çin, Avustralya’yı ikili işbirliği için elverişli koşullar yaratmaya çağırıyor

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel