İş DünyasıPolitika

Çin’in 2021’de AB’nin en önemli ticaret ortağı olmaya devam etmesi bekleniyor

0

Roma’daki LUISS Üniversitesi’nde Sinolog ve Uluslararası İlişkiler Profesörü olan Silvia Menegazzi, Çin Haber Ajansı Xinhua’ya konuşarak “2020 yılı AB-Çin ilişkileri için tekil bir yıldı” dedi.

Avrupa Birliği’nin Çin’den ithalatı geçen yıl yüzde 5,6 artarak 383,5 milyar avroya (yaklaşık 465 milyar ABD doları) yükseldi. İhracatı yüzde 2,2 artan Çin, geçen yıl AB’nin en büyük ticaret ortağı olarak ABD’yi geçti. AB’nin istatistik servisi Eurostat’a göre Çin’in güncel ihracatı 202,5 ​​milyar euro (yaklaşık 246 milyar ABD doları).

Aynı zamanda 2020 yılının AB-Çin diplomatik ilişkilerinin 45. yıl dönümü olduğunu söyleyen Silvia Menegazzi, bu dayanışmayı kutlayarak AB-Çin yatırım anlaşması müzakerelerinin tamamlanmasına tanık olduğunu ifade etti. Menegazzi, Avrupa açısından bakıldığında, anlaşmanın amacının Çin’deki Avrupalı firmalar için pazar erişimini iyileştirmek olduğunu belirterek, “bu noktadan itibaren AB için faydalar açıktır” dedi.

Menegazzi’ye göre, gelecekte pandeminin neden olduğu ekonomik krizin nasıl gelişeceği AB-Çin ticaret ilişkilerinde kilit bir rol oynayacak. Çin’in, 2021’de muhtemelen AB’nin en büyük ortağı olmaya devam edeceğini, çünkü bir diğer büyük ortak olan ABD’nin pandemi nedeniyle ciddi sorunlar yaşayacağını belirtti.

Eurostat’a göre, 2020’de AB’nin ABD ile olan ticari ilişkisi, hem ithalatta (yüzde -13,2) hem de ihracatta (yüzde -8,2) önemli bir düşüş kaydetti.

Hong Kong’da toplu COVID-19 aşılaması başladı

Previous article

Çin’in Ar-Ge harcamaları hızla büyüyor

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir