Genelİş Dünyası

“Çin’in yörüngede 300’den fazla uydusu var”

0

Çin’in Uydu Uygulama Sistemi, Çin Hükümeti’ne bağlı Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Kurumu (CASC) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, çeşitli uygulamalar için yörüngeye yerleştirilen 300’den fazla uydu ile 2020’de büyük ilerleme kaydetti.

Bu uydular arasında 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren Beidou Navigasyon Uyduları, meteorolojik ve deniz izleme için uzaktan algılama uyduları ile iletişim uyduları bulunmakta.

Aynı zamanda Çin, Temmuz ayında fırlatılan APSTAR-6D telekomünikasyon uydusuyla 2020 yılında yüksek verimli bir geniş bant uydu iletişim sisteminin yapımına başladı. Bu kapsamda verilecek hizmetler ise uçakların, gemilerin, kara yollarındaki araçların mobil iletişim aplikasyonlarına yönelik olacak. Öte yandan bu fırlatış, Uzun Yürüyüş adı verilen taşıyıcı füze serisindeki füzelerin 339. misyonu oldu.

Uydu iletişim yeteneğine dayalı olarak kullanıcılara karada, denizde ve havada iletişim hizmetleri sunan Çin Devleti’nin, doğrudan yayın yapan uydu hizmeti kullanıcılarının toplam sayısı ise 145 milyonu aştı.
Yine aynı rapora göre, Çin’deki uzay altyapısının iyileştirilmesiyle birlikte Çin havacılık işletmeleri, uydu operasyonları ve veri madenciliği yoluyla Havacılık ve diğer endüstrilerin entegrasyonunu destekliyor.

Çin’in güneybatı eyaleti çay üretiminde ve ihracatında güçlü bir büyüme gösteriyor

Previous article

Çin anakarası, yerel olarak bulaşan yeni COVID-19 vakası olmadığını bildirdi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel