Genel

Hong Kong’da toplu COVID-19 aşılaması başladı

0
(Xinhua / Wang Shen)

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi’nin Başkan Yardımcısı Tung Chee-hwa, Hong Kong Merkez Kütüphanesi’ndeki aşılama merkezinde aşılanan ilk  kişi oldu. Aşı olduktan sonra başparmağını kaldırarak çok iyi hissettiğini söyleyen Tung, “Bu aşılama, aşı olanları, ailelerini ve Hong Kong’u koruyacak. Her Hong Kong vatandaşını ortak çabalarla Covid-19’u yenmek için erken bir tarihte aşı olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Hong Kong Özel İdare Bölgesi (HKSAR) Hükümeti, Çinli ilaç devi Sinovac Biotech şirketi tarafından üretilen aşıların yanı sıra, tüm nüfusu kapsaması beklenen ücretsiz aşılama programı için üç farklı üreticiden toplam 22,5 milyon doz aşı tedarik etti. Bu kapsamda, Çin merkezli Fosun Pharma ile Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in birlikte ürettiği aşıların bir milyon dozunun yakında Hong Kong’a gönderilmesi bekleniyor.

Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi Hükümeti’nin kamu hizmeti sekreteri Patrick Nip, “Aşı tedariği yeterli ve umarım daha fazla aşılama merkezi kurularak halk, hem kendilerini hem de başkalarını korumak için aşıyı alabilir” dedi. Hükümet, bu yıl nüfusun çoğunluğunun ücretsiz aşılanması için 8,4 milyar Hong Kong doları (1,08 milyar ABD doları) ayırdı.

Çin’in en büyük ikinci tatlı su gölünde su kalitesi arttı

Previous article

Çin’in 2021’de AB’nin en önemli ticaret ortağı olmaya devam etmesi bekleniyor

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel